Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.
В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.
Вокалистът на рок групата „Рейдиохед“ (Radiohead) Том Йорк се скара с мъж с пропалестински възгледи по време на концерт в Мелбърн, Австралия, предаде АФП.
Докато певецът и автор на песни е изнасял самостоятелно представление, един от зрителите го е конфронтирал по темата за войната в Газа: „Колко мъртви деца ще са ви нужни, за да осъдите геноцида в Газа?“ Йорк го е подканил да се качи при него на сцената, като е казал: „Не стой там като страхливец, а ела тук и ми го кажи в очите“.
Йорк е напуснал сцената за кратко, но се е върнал няколко минути по-късно, за да изпълни Karma Police - хит на „Рейдиохед“, издаден през 1997 г.
През 2017 г. британската група бе подложена на натиск да отмени концерт в Израел. Тогава Йорк каза, че „да свириш в дадена страна не означава непременно, че подкрепяш нейното п
Врачанският театър ще представи на международен фестивал за деца своята продукция „Грозното пате“ от Ханс Кристиан Андерсен, с режисьор Мария Банова, съобщиха от културната институция.
Поканата е от Международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в Бургас, чието XI издание се провежда от 4 до 10 август.
"Грозното пате" ще се изиграе на открита сцена на 9 август.
Това не е първото турне в престижна надпревара за врачанската трупа, напомнят от театъра. Постановката, с участието актьорите Капка Пеняшка, Юлия Колова, Ива Кирова и Калин Костадинов, вече бе представена на международния детски фестивал „Шарено петле“ в Плевен, който се проведе през юли. Творбата бе играна пред детска публика и в целия Северозапад.
Припомняме, че през изминалия полусезон ДКТ – Враца направи общо пет нови детски постановки, като в края на юни започнаха ре
Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с Chromakopia, съобщи сайтът на изданието.
Запазвайки лидерската позиция, изпълнителят отбелязва трета последователна седмица на върха в чарта с 104 000 еквивалентни продадени единици за периода на отчитане.
Chromakopia е първият албум на рапъра, който прекарва три последователни седмици под номер едно. Преди това той стигна до върха на чарта с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019). Chromakopia е седмата музикална продукция на Криейтър, която намира място в Топ 10 на "Билборд".
На второ място в класацията дебютира групата „Тумороу Екс Тугедър“ с албума The Star Chapter: Sanctuary с 98 000 продадени еквивалентни единици.
На трета позиция е певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Swee
Български камерен оркестър – Добрич с диригент Арто Чифчиян ще изнесе есенен концерт на 15 октомври в Огледална зала “Нели Божкова” в града, информират от Община Добрич.
Първо в програмата публиката ще чуе Хорал от Йохан Себастиан Бах. Композиторът включва няколко пъти в творчеството си протестантското песнопение „Ела, Спасителю на езичниците“. След като написва две църковни кантати по този текст, той за последен път се връща към тази тема в края на живота си през 1748 година в Лайпциг. Тогава Хоралът е преработен само за орган.
Италианският композитор Оторино Респиги аранжира Хорала за струнен оркестър. Това провокира да се напишат варианти и от други композитори – Феручо Бузони, Макс Регер, Владимир Хоровиц.
На концерта публиката ще може да чуе “Адажио” на Антон Веберн и Концерт за струнен оркестър /Октет/
„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.
"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.
РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ
Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година
„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е номиниран за наградата Coup de Coeur (Festival d’Avignon) в конкуренция с още 1600 спектакли“, посочват от Yalta Art Room.
„Освен ненадминат любовник Джовани Джакомо Казанова е бил и писател с остър ум, комарджия, практикуващ окултист, непоправим пътешественик и в крайна сметка – неосъществен на сцената, но велик артист. Името на Казанова днес е нарицателно за класическия прелъстител, но той е бил нещо повече – човек, който е имал невероятната способност истински да разбира жените, да оценява тяхната уникалност и да се влюбва във всяка една от тях. За него любовта е била смисъл на живота“, разказват от екипа на представлението.
Найджъл Кенеди ще има концерти на 13 февруари в София, в зала 1 на НДК, и на 15 февруари – във Варна (Дворец на културата и спорта), съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).
По думите им българската публика ще има уникалната възможност отново да преживее магията на Найджъл Кенеди:
„Той е музикален новатор и истински феномен в света на класическата музика. Признат за един от най-талантливите и експресивни цигулари на нашето време, Кенеди е артист, който не се страхува да излезе извън рамките и да вдъхне нов живот на класическите произведения. Кенеди е не само изпълнител, но и композитор с ясно изразен почерк, който залага на мелодични линии и ритмична структура, позволяваща на всяка нота да докосне слушателя“.
„Музиката е място, където душите ни се среща
Изложба на Райна Стоймирова ще бъде представена в галерия „Контраст“.
Експозицията е озаглавена „Фрагменти и усещания“ и ще бъде открита на 18 септември, съобщават организаторите.
„Изложбата „Фрагменти и усещания“ в галерия „Контраст“, включва най-нови творби и такива от последнaтa годинa на художничката, която отново не изневерява на своя художествен изказ и комуникация със зрителите, използвайки експресивната сила на цветовете. Нейните послания са свързани с пресъздаване на силни усещания, с алегории и метафори на състояния като извисяване, завръщане, потапяне, обгръщане, пропадне, влюбване, докосване. Виждаме фрагменти от нейния илюзорен микрокосмос, изграден около основни природни елементи – вода, въздух, земя, огън, етер“, разказва кураторката Христина Бобокова.
По думите й художествени
Популярните изпълнители Тони Димитрова и братя Аргирови изнесоха концерт в Свищов за празниците на града „Свищовски лозници“. На сцената на централния площад „Алеко“ те изпяха едни от най-популярните си песни пред свищовската публика.
Преди тях на сцената излязоха танцьорите и оркестрантите от Детско-юношески танцов ансамбъл "Дунавска младост", заедно с възпитаници на вокалния педагог Корнелия Чекелева от класа по народно пеене и изпълнители от Школа за поп и рок изпълнители „Клуб Естрада“ на Антоанета Георгиева, които допринесоха за празничната атмосфера.
Тази вечер кметът на Община Свищов д-р Генчо Генчев официално откри традиционните празници на града. Той изказа удовлетвореността си от развиването на празниците „Свищовски лозници“ и поддържането на традицията, която събира свищовлии всяка година на едно място.
В Деня на народните будители, в къщата музей „Анание Явашов“ ще бъде открита изложбата под надслов „Разградският периодичен печат в образи и неразказани истории“, съобщават от културната институция.
Авторът на изложбата е ръководителят на отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей в Разград проф. д-р Росица Ангелова. „Разград заслужава тази изложба заради много пъстрото ветрило на периодичните издания - вестници и списания, както на български, така и на турски език, и безспорния принос на Разград в развитието на периодиката в България“, посочи Ангелова.
Тя разказа, че от 1889 година, когато в столицата на Лудогорието се появява първото списание, до 1944 година, когато спира вестник „Разградско слово“, в малък град като Разград с около средно 15 000 жители има близо 70 издания. Според проф.
Големият победител на 81-ото издание на кинофестивала във Венеция е безспорно първият пълнометражен англоезичен филм на испанеца Педро Алмодовар "Съседната стая". Снощи продукцията получи най-голямото отличие на фестивала - наградата "Златен лъв", въпреки че самият Алмодовар се размина с отличието за режисура.
Но всъщност в тазгодишното издание на достолепната венецианска Мостра (както е името на фестивала във Венеция на италиански) големият победител е още един и това е събирателното понятие на жената, прехвърлила границите на младостта и навлизаща в зрялата възраст, отбелязват италиански издания.
Истинско изобилие от жени на 50, 60, 70 години дефилира по червения килим на фестивала през неговите общо 11 дни. Председателката на журито, французойката Изабел Юпер е на 71 години. Носителката на почетен "Златен лъв" за цялостно творчество Сигърни Уивър е на 74
Сценографията и костюмите са на Марина Додова. Музиката е на Петя Диманова.
Както информирахме, досега в „Представленията, които ни създадоха“ са гостували бяха Явор Гърдев, Теди Москов, Александър Морфов, Петринел Гочев, Маргарита Младенова и Иван Добчев.